Professional Scrum Developer I

Professional Scrum Developer II znów się pochwalę… udało mi się zdać egzamin i zdobyć certyfikat Professional Scrum Developer I.

Podobnie jak egzamin PSM I, tak i PSD I składa się z 80 pytań w języku angielskim typu: true/false, jedno i wielokrotnego wyboru na które mamy 60 minut. Próg zdania jest znów taki sam jak w przypadku PSM I i wynosi 85%. Samo podejście kosztuje 200$ (na szczęście firma mnie sponsorowała :) ), i tu oba egzaminy się różnią :)

Test ukończyłem ze sporym zapasem, ponad 15 minut i wynikiem 88.8 %. Nie ukrywam stresowałem się trochę … No i w sumie blisko granicy niezdania byłem. Poniżej podsumowanie jakie otrzymałem po zakończeniu. Nie ukrywam, że biorąc pod uwagę, iż posiadam już certyfikat PSM I wstyd mi za wynik z Scrum Framework ….

psd

Jeśli chodzi o przygotowania to było ciężko ze znalezieniem materiałów. Ostatecznie korzystałem z:

No i w zasadzie tyle. Co warto wspomnieć – ponownie jak w przypadku PSM I, masa pytań z Developer-Open-Assessment się powtórzyła na egzaminie. Warto na pewno powtórzyć sobie jeszcze zagadnienia takie jak:

 • metryki kodu,
 • Scrum of Scrums,
 • burn-down charts,
 • TDD, BDD, ATD, …,
 • repozytorium kodu (branche, merge)

2 komentarze to “Professional Scrum Developer I”

You can leave a reply or Trackback this post.
 1. KrystianWolinski - 20-01-2016

  Witam, w prawdzie wpis trochę przeterminowany, ale mimo wszystko gratuluje. Ja przymierzam się do kursu i egzaminu ISTQB agile w celu sformalizowania swojego doświadczenia w formie dokumentu. Czy od tamtej pory na coś przydał się Panu wyżej wymieniony dokument/certyfikat ?

 2. Krzysztof Kędziorski - 09-10-2016

  Wiedzę zdobytą podczas nauki do egzaminu wykorzystuje na codzień. Czy przydał mi się w rekrutacji – póki co nie.

  PS. Przepraszam, że odpisuje pół roku później …

Leave a Reply

Your email address will not be published.