Professional Scrum Master I

PSM IMuszę się pochwalić: zdałem dziś egzamin i tym samym jestem posiadaczem certyfikatu: Professional Scrum Master I :)

Szczerze mówiąc egzamin okazał się znacznie łatwiejszy niż przypuszczałem, ale zacznę od początku.

Sam egzamin to 80 pytań typu true / false lub wielokrotnego wyboru w języku angielskim, na jego ukończenie mamy 60 minut. W internecie na innych blogach można znaleźć informacje, że jest to niewiele czasu, ale wg mnie bardzo dużo (ukończyłem w ok 36 min) i jeśli ktoś ma taką potrzebę spokojnie może się zastanowić nad niektórymi pytaniami. Żeby zdać egzamin trzeba mieć 85% poprawnych odpowiedzi. Mi udało się uzyskać wynik 95%. Podejście do egzaminu kosztuje 100$ (no i niestety jest tylko jedno „życie”, czego bardzo się obawiałem).

Do egzaminu przygotowywałem się następująco:

  • Przeczytałem Scrum Guide po Polsku
  • Przeczytałem Scrum Guide po angielsku
  • Przeczytałem Scrum Primer 2.0
  • Rozwiązywałem Open Assessment na Scrum.org wielokrotnie (aż miałem za każdym razem 100% – ze 30 razy pewnie by się uzbierało) – UWAGA masa pytań pokrywa się z tymi w Open Assessment więc warto „znać je na pamięć” – oszczędzamy wtedy czas na trudniejsze pytania no i zyskujemy „darmowe” punkty.
  • Wykupiłem „Mocki” na testtakeronline.com (20$ które na prawdę warto wydać) – tu chyba 50 razy zrobiłem pytania w trybie Quiz i 4 razy podchodziłem do mocka – ale zawsze miałem 81 – 84%. Polecam do obycia się z typem pytań.

Oczywiście wcześniej przeczytałem kilka książek o Scrumie (m.in. „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami”, „agile w praktyce”) ale do testu to one raczej nie są koniecznością (chociaż obie mogę polecić !!!).

No to teraz trzeba się brać do roboty i poprawnie wdrożyć wiedzę w życie …

UPDATE: obecnie „wejściówka” na egzamin kosztuje 150$

Leave a Reply

Your email address will not be published.