Professional Scrum Master I

PSM IMuszę się pochwalić: zdałem dziś egzamin i tym samym jestem posiadaczem certyfikatu: Professional Scrum Master I :)

Szczerze mówiąc egzamin okazał się znacznie łatwiejszy niż przypuszczałem, ale zacznę od początku.

Sam egzamin to 80 pytań typu true / false lub wielokrotnego wyboru w języku angielskim, na jego ukończenie mamy 60 minut. W internecie na innych blogach można znaleźć informacje, że jest to niewiele czasu, ale wg mnie bardzo dużo (ukończyłem w ok 36 min) i jeśli ktoś ma taką potrzebę spokojnie może się zastanowić nad niektórymi pytaniami. Żeby zdać egzamin trzeba mieć 85% poprawnych odpowiedzi. Mi udało się uzyskać wynik 95%. Podejście do egzaminu kosztuje 100$ (no i niestety jest tylko jedno „życie”, czego bardzo się obawiałem).

Do egzaminu przygotowywałem się następująco:

 • Przeczytałem Scrum Guide po Polsku
 • Przeczytałem Scrum Guide po angielsku
 • Przeczytałem Scrum Primer 2.0
 • Rozwiązywałem Open Assessment na Scrum.org wielokrotnie (aż miałem za każdym razem 100% – ze 30 razy pewnie by się uzbierało) – UWAGA masa pytań pokrywa się z tymi w Open Assessment więc warto „znać je na pamięć” – oszczędzamy wtedy czas na trudniejsze pytania no i zyskujemy „darmowe” punkty.
 • Wykupiłem „Mocki” na testtakeronline.com (20$ które na prawdę warto wydać) – tu chyba 50 razy zrobiłem pytania w trybie Quiz i 4 razy podchodziłem do mocka – ale zawsze miałem 81 – 84%. Polecam do obycia się z typem pytań.

Oczywiście wcześniej przeczytałem kilka książek o Scrumie (m.in. „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami”, „agile w praktyce”) ale do testu to one raczej nie są koniecznością (chociaż obie mogę polecić !!!).

No to teraz trzeba się brać do roboty i poprawnie wdrożyć wiedzę w życie …

UPDATE: obecnie „wejściówka” na egzamin kosztuje 150$

6 komentarzy to “Professional Scrum Master I”

You can leave a reply or Trackback this post.
 1. Andrzej - 15-10-2015

  Witaj Krzysztof, od dluzszego juz czasu zastanawiam sie nad zrobieniem PSM. W związku z tym mam do Ciebie kilka pytan:
  1. Co to oznacza: „Podejście do egzaminu kosztuje 100$ (no i niestety jest tylko jedno “życie”, czego bardzo się obawiałem)”? – czy chodzilo Ci o to, ze aby miec kolejne podejscie do egzaminu, nalezy zaplacic za caly kurs raz jeszcze?
  2. Czy jest mozliwosc pozyczenia lub odkupienia od Ciebie materialow do nauki?
  3. Czy uwazasz, ze zasadnym jest przygotowanie sie do egzaminu duzo wczesniej przed kursem, nie czekajac na materialy ktore zostana polecone do egzaminu?
  Z gory dziekuje, i prosze o odp rowniez na maila.

 2. Jarek Łojko - 05-11-2015

  Witam, po pierwsze gratuluję :) Również ostatnimi czasy udało mi się pozytywnie zaliczyć podejście do egzaminu PSM I z podobnym wynikiem i jak najbardziej się zgodzę, że czasu, przy dobrym przygotowaniu, jest aż nadto i wystarcza go w zupełności. Zmianie uległa jednak cena. Obecnie kosztuje on 150$ i tak samo mamy jedno podejście. Każde kolejne kosztuje ponowne 150, bez żadnego rabatu. Przy okazji nauki spisałem też kilka swoich przemyśleń jak zdać ten test, zapraszam wszystkich zainteresowanych tutaj:
  http://jestempm.pl/professional-scrum-master-certyfikat

 3. Krzysztof Kędziorski - 18-01-2016

  Dziękuje i ja również gratuluje :) Dzięki za info o zmianie ceny – wyedytowałem wpis i umieściłem update na końcu.

 4. Krzysztof Kędziorski - 18-01-2016

  Ad 1 – dokładnie tak. Płacąc 100$ masz tylko jedno podejście (obecnie już 150$).
  Ad 2 – W zasadzie wszystko co ważne było dostępne w internecie. Ksiązki które wymieniłem raczej nie są konieczne do zdaniia egzaminu. Za to dostęp do mocków proponuje wykupić :)
  Ad 3 – oczywiście :) im więcej dasz sobie czasu na naukę, tym lepiej materiał Ci się w głowie poukłada.

  PS. Przepraszam że akceptuje wpis i odpisuje dopiero po tak długim czasie. Tak na prawdę mam nadzieję, że już jesteś posiadaczem PSM I :)

 5. java - 11-04-2016

  Moje serdeczne gratulacje. Jak Pan ocenia, jak pracodawcy się zapatrują na ten certyfikat.
  W moim odczuciu, niestety wśród potencjalnych pracodawców jeszcze nie ma zbyt dużej świadomości certyfikacji ze zwinnych metodyk zarządzania projektami. Bardziej przy ofertach pracy Pracodawcom zależy na praktycznym doświadczeniu w roli Scrum Mastera.

 6. Krzysztof Kędziorski - 09-10-2016

  Wydaje mi się, że jak każdy certyfikat bezpośrednio pomaga dopiero w momencie gdy potencjalny pracodawca ma do wyboru 2 kandydatów, którzy podobnie wypadli podczas rekrutacji. Wówczas wybierze pewnie tego z certyfikatem (certyfikatami). Jeśli miałbym do wyboru kandydata z certyfikatem ale bez doświadczenia i takiego który ma doświadczenie ale, nie potwierdzone certyfikatem, zdecydowałbym się na zatrudnienie osoby z doświadczeniem (jeśli inne czynniki u obu kandydatów byłyby na podobnym poziomie). Na pewno jeślli kandydat posiada certyfikaty, zgodne z stanowiskiem na jakie aplikuje działa to na jego korzyść – widać, że chce się uczyć i jest gotowy poświęcić na to czas. Jak wiele przewagi to daje zależy już od konkretnego pracodawcy, czy od rodzaju certyfikatu – ale nie spodziwałbym się, że obecność jakiegokolwiek certyfikatu w CV „załatwia” pracę.

  Ja do certyfikacji podchodzę jako motywatora do nauki – pomaga mi wizja tego, że trzeba będzie zweryfikować to czego się nauczyło :)

  PS. Przepraszam, że odpisuje po takim czasie …

Leave a Reply

Your email address will not be published.