SCJP/OCPJP 6 – zdane :)

Oracle Java SE 6 Certified Programmer
Udało się. Wczoraj w godzinach porannych zdałem egzamin na SCJP 6 / OCPJP 6

Uzyskałem 83% – z czego jestem raczej bardzo zadowolony (jadąc byłem pewny, że będzie ciężko)

Egzamin zdawałem w Bydgoszczy (csinf.pl) – Centrum małe ciche – w sali byłem sam :) Miła Pani która to wszystko obsługiwała – byłem skazany na sukces :)

Voucher na SCJP kupiłem bodajże w marcu 2010 – Oracle przysłało mi go jakoś w połowie kwietnia z expire date:  1. Maja

Oczywiście całkiem o nim zapomniałem i jakieś 3 tygodnie temu zdałem sobie sprawę że trzeba wziąć się do roboty – przeczytałem kolejny raz książkę Mariusza Lipińskiego przygotowującą do SCJP – przeczytałem kilka razy 2 minutes drills z ksiązki Sierra i Bates „SCJP Sun Certified Programmer for Java 6 Study Guide (Exam 310-065)” – całej nie miałbym szans dokładnie przeczytać  bo ma +- 900stron no i jest po angielsku a wtedy jeszcze wolniej mi idzie:]

Dodatkowo ściągnąłem sobie Examlab dla SCJP 6 i robiłem sobie testy (żadnego nie zdałem ;] ) – są one co prawda dla starszej wersji SCJP gdzie były 72 pytania ale zmiany są nie znaczne. Jako, że nie zdałem nic z mocków przed prawdziwym egzaminem nie dziwi, że jechałem z przekonaniem, że marne mam szanse :) Ale egzamin okazał się znacznie łatwiejszy niż mocki (to może być moja subiektywna ocena). W zasadzie nie był aż tak podchwytliwy jak one. Albo po prostu lepiej mi podrasowały pytania. Nie ważne – ważne że do przodu :)

Co do samego egzaminu SCJP – jest w sieci wiele opinii że nic on nie daje, że nauka do niego to kwestia nauki wyszukiwania czy nawiasy są po domykane itp. Ja osobiście ucząc się na ten egzamin zdałem sobie sprawę jak słabo znam Jave – z wielu udogodnień nie korzystałem bo ich nie znałem. Teraz już je znam i nie zawaham się ich użyć :) Oczywiście cała zabawa w kompilator raczej nie jest zbyt przydatna – od tego mamy nasze wypchane ficzerami IDE :)

No to by było tyle – w ciągu 8 tygodni ma dojść do mnie paczka z certyfikatem.

17 komentarzy to “SCJP/OCPJP 6 – zdane :)”

You can leave a reply or Trackback this post.
 1. Karol 'Zal' Zalewski - 29-04-2011

  Ja OCPJP zdałem wczoraj — wynik podobny, bo 85%. Tak, jak i Ty, korzystałem z książek Sierry i Batesa :D Świetne są. Książkę z teorią przerobiłem całą, a później powtarzałem wszystkie „drille” (zrobiłem sobie z nich PDF-a pigułkę). Z książki z testów przerobiłem dwa testy i mam zdanie podobne do Twojego — są szalenie trudne. Zdecydowanie trudniejsze, niż właściwy egzamin, ale dobrze przygotowują. Ledwo po 50% uzyskiwałem :P

  Odnośnie wartości takiego certyfikatu — satysfakcja i okazja do usystematyzowania wiedzy. Nic więcej, ale wcale też nie powiedziałbym, że to mało :D

 2. Kędzior - 03-05-2011

  No to gratulacje :)
  Co do ostatniego punktu szczerze wiąże jakieś nieco większe nadzieje z tym certem (choćby otwarcie drogi na kolejne). Czy uda się go zamienić na $ to zobaczymy … :) Wierzę natomiast że na etapie selekcji po CV daje to pewną przewagę.

 3. Dominik - 30-04-2013

  Ja wczoraj zdałem na 96%.
  Przyznam, że mnie to nieźle zaskoczyło, bo raczej liczyłam na wynik 75% – 85%.
  Oto taktyka, która pozwoliła mi osiągnąć ten poziom:
  1. Przeczytałem ową KULTOWĄ książkę (oczywiście po angielsku – nie ma sensu czytać po polsku) i zaznaczałem sobie ołówkiem ważniejsze fragmenty tekstu – to było bardzo pomocne przy ponownym przeglądaniu rozdziałów (miałem wydrukowanego i zbindowanego PDF-a).
  2. Potem przerabiałem trochę testów, które znalazłem z necie. One dały mi pierwszą ocenę moich możliwości
  3. Potem zacząłem się zagłębiać w wybrane problemy, które były dla mnie trudniejsze – pisałem programiki (najpierw w Eclipsie, ale potem przerzuciłem się na notatnik ;-) + kompilacja i odpalanie z linii poleceń), przeglądałem dokumentację Java 6 API
  4. Wielokrotnie czytałem streszczenia na końcach rozdziałów książki i przerobiłem wszystkie testy w tym podręczniku
  5. Po każdym teście szczegółowo analizowałem błędne odpowiedzi i zapisywałem sobie tematy, które były dla mnie problemem i wskazówki, które były dla mnie łatwe do zrozumienia. Notatki robiłem po angielsku. Wyszedłem z założenia, że skoro egzam jest in english, to wejdę w to na 100%.
  6. Kolejny super ważny krok to było przerobienie testów w książce „OCP Java SE 6 Programmer Practice Exams”. Tamte zadania to wyjątkowe hardcory. Nie przejmujcie się jak rozwiązanie egraminu zajmie wam 4 – 5 godzin. Objaśnienia do zadań to istna skarbnica super cennej wiedzy. Naprawdę ta książka jest niezbędna !!!
  7. W miądzyczasie ze dwa razy przejrzałem wymieniony na początku podręcznik. Wtedy przydały mi się poprzednio poczynione zaznaczenia.
  8. Kolejnym super ważnym (niezbędnym) etapem było skorzystanie z symulatora ecgaminów CertExams. Nie udało mi się znaleźć darmowej wersji, byłem zdesperowany, więc kupiłem licencję za ok. 30$. Zadanie bardzo przypominają poziomem prawdziwy egzamin. Są mało przejrzyste (dobry trening na spostrzegawczość) – można potrenować drag-and-dropy. Ale uwaga – jest w nich bardzo dużo błędów, dlatego to dobre rozwiązanie na koniec, jak już jesteście pewni swojej wiedzy i chcecie nie tyle uczyć się, co trenować w warunkach zbliżonych do ezgaminu pod presją upływającego czasu.
  Na szczęście aktualna wersja softu egzaminacyjnego jest bardzo przyjazna i przejrzysta. Wszystkie zadania, które miałem mieściły się na jednym ekranie – bez konieczności przewijania (w zamian stworzyli taby – dłuższe zadania mają pytanie i odpowiedzi na jednym tabie, a kod na drugim – to chyba lepiej).

  Ogólnie można powiedzieć, że jeżeli w książce z egzaminami „OCP Practice Exams” uzyskujecie poziom 65% – 80%, a na symulatorze bez większych problemów mieścicie się w czasie 2,5 h z wynikiem 75% – 85%, to śmiało możecie startować. Ja miałem podobny poziom. Raz na symulatorze wykręciłem 95%, a w książce 88%, ale to były wyjątkowe sytuacje.

  POWODZENIA !!!

 4. Krzysztof Kędziorski - 30-04-2013

  Dziękuję za wyczerpujący komentarz (na pewno przyda się czytającym bloga) i gratuluje świetnego wyniku :)

 5. Maciej - 20-05-2013

  Mam pytanko, jak wygląda to ze zdawaniem dokładnie, co trzeba zrobić i gdzie pojechać żeby zdać egzamin ?

 6. Arek - 21-07-2013

  Witam,

  bardzo pomocne są wasze komentarze. Ja się przygotowuje do SCJP tak jak Wy z “SCJP Sun Certified Programmer for Java 6 Study Guide (Exam 310-065)”. Super skarbnica wiedzy. Po przeczytaniu tego zdałem sobię sprawę jak mało wiem o Javie, a zajmuje się nią zawodowo od 4 lat.

  Mam do Was Panowie pytanie. Gdzie w Polsce można zapisać się na ten kurs? Ja jestem z Łodzi, myślę, że w Warszawie jakiś oddział się znajdzie.

  Pozdrawiam
  Arek

 7. Krzysztof Kędziorski - 21-07-2013

  @Arek
  Jeśli chodzi Ci o zapisanie się na egzamin to musisz zarejestrować się na niego tu:
  http://education.oracle.com/pls/web_prod-plq-dad/db_pages.getpage?page_id=5001&get_params=p_exam_id:1Z0-851&p_org_id=&lang=

  Nie musisz jeździć do Warszawy – w Łodzi egzamin zdasz w Altkomie – http://www2.pearsonvue.com/Dispatcher?application=VTCLocator&action=actStartApp&v=W2L&cid=554

 8. Arek - 22-07-2013

  Dzięki za cenne informacje. Super, że i w Łodzi można zdawać. Zaraz do nich zadzwonię.

  Btw: szukałem na tej stronie Pearsona, ale dla Łodzi, czy innego miasta nie było wyników. Wystarczy wybrać Poland – bez wpisywania miasta – i lista placówek się pojawia.

  Dzięki.

 9. Krzysztof Kędziorski - 22-07-2013

  Spoko – cieszę się, że mogłem pomóc

 10. mateusz - 26-08-2014

  Witam,
  chciałbym przystąpić do certyfikatu OCPJP 6. Niestety zapasy książki Mariusza Lipińskiego zostały wyczerpany i nadruk nie będzie wznawiany. Czy posiada ktoś może używaną lub nową książkę „Przygotowanie do certyfikacji OCPJP6”, którą chciałby sprzedać?
  Pozdrawiam,
  Mateusz

 11. Krzysztof Kędziorski - 26-08-2014

  kurde, nie poratuje – sam pożyczałem od kolegi …

 12. mateusz - 26-08-2014

  ehh… jakby jednak ktoś posiadał na sprzedaż, to proszę o wiadomość :)

 13. Mietek - 16-09-2014

  Przecież można kupić PDF-a, ja tak zrobiłem. Pytanie do zdających: czy w jakichś materiałach powtórzyły się pytania na prawdziwym egzaminie ? Podobno w testkillerach, a może jakieś inne wskazówki ?

 14. greguar - 01-10-2014

  hej, chcialbym zdac SCJP w wersji 6 – czy to mozliwe po tych zmianach? i czy moge go od razu zdac bez wczesniejszego Associate?

 15. Arek - 03-04-2015

  Zdałem dzisiaj w łódzkim Altkomie. Wynik 80%. Spodziewałem się, że będzie znacznie gorzej, bo wiele pytań było trudnych. Szczególnie jedno zadanie z opisem na 1/3 ekranu. Jednak mogło być też znacznie lepiej, bo niektóre pytania wymagały bardzo dokładnej znajomości api, np metody utils dla wraperów.

  Dla tych co dopiero się przygotowują. Egzamin z Javy 6, 310-065 Sun Certified Programmer for Java 6 został zmieniony na 1Z0-851 Java Standard Edition 6 Programmer Certified Proffesional. Poza nazwą, różnica jest taka że pytań jest 60 zamiast 72, czas 150 minut zamiast bodajże 210 minut i nie ma pytań typu drag and drop.

  By wyciągnąć maksymalną notę warto się dobrze przygotować choćby pamięciowo tj. znać wszystkie metody np utils dla wraperów (miałem z tego kilka pytań). Było też dużo pytań z kolekcji. Najlepiej wiedzieć wszystko od interfejsu Collection aż po konkretne implemnetację. Ja w tych 2 kategoriach straciłem z 5 pytań, szkoda bo to drobiazgi, więc zwróćcie na to uwagę podczas nauki.

  150 minut to nie jest wcale tak dużo. Wiele pytań jest podchwytliwych i nie należy opowiadać pochopnie. Trzeba zanalizować kod by wychwycić pułapkę.

  Ja przygotowywałem się oczywiście z ksiązki Sun Cerrified Programmer for Java 6 Study Guide, Kathy Sierra i Bert Bates. Oprócz tego trzepałem mnóstwo testów, analizowałem API poszczególnych klas. Pisałem proste programy w notatniku i jeszcze więcej w Netbeansie. W sumie przygotowywałem się z miesiąc, czasem godzinka dziennie, czasem 5 godzin. Pracuję, więc różnie to bywało.

  Altkom w Łodzi na ul. Kościuszki polecam. Miło i profesjonalnie. Nic do zarzucenia. Końcowa cena brutto egzaminu: 1240 zł. W tym $245 dla Oracla. Altkom bierze 100 zł w ramach kosztów administracyjnych. To wszystko obłożone VATem.

  Mam nadzieję, że informacje powyżej komuś pomogą. Jako że i ja otrzymałem tu pomoc, więc się rewanżuje :)

 16. Krzysztof Kędziorski - 03-04-2015

  Gratuluje. I dziekuje za szczegolowy update. Ciesze sie ze moje notatki Ci sie przydaly

Leave a Reply

Your email address will not be published.