java4people

I kolejny wpis na blogu z relacją z konferencji – jakoś ostatnio dużo tych moich konferencyjnych podróży :)

Tym razem zawiało mnie aż do Szczecina – ze względu na raczej słabe połączenie kolejowe między Toruniem a Szczecinem zdecydowałem, że trzeba będzie jechać autem. Zgadałem chłopaków i w piątek ruszyliśmy na Szczecin. Droga w sumie mnie pozytywnie zaskoczyła – naprawdę powoli zaczyna być odczuwalne, że da się w Polsce całkiem wygodnie podróżować samochodem. Gdyby cała droga była jak jej ostatnie 100Km to myślę, że bez zbytniego naginania ograniczeń dałoby się śmignąć w 3h tę trasę (+- 320Km) :) Na miejscu wylądowaliśmy około 20.00 w piątek – po kilku godzinach za kierownicą pierwsze co zrobiłem po dojeździe to szybkie piwko ;) No potem się ogarnęliśmy trochę – rozpakowaliśmy i ruszyliśmy „na miasto” – no i cóż … szału nie robi … nawet ze znalezieniem miejsca na piwo był pewien problem mimo, że mieliśmy kilku lokalnych przewodników. Ostatecznie obskoczyliśmy kilka pubów i jakoś przed 3.00 wylądowaliśmy z powrotem w mieszkaniu.  W zasadzie dłuuuugo odchorowywałem w sobotę te pub’y :(

W sobotę około 9.15 podjechała taksówka – kierowca po drodze trochę nam poprawił nasze skacowane humory :) Rejestracja przebiegła sprawnie – można było wybrać rozmiar koszulki o czym nie wszyscy organizatorzy niestety myślą :) :) Ogólna organizacja była OK. W zasadzie wszytko co powinno być dookoła konferencji było – była kawka, herbatka, ciasteczka i obiad. Chłopaki z szczecińskiego JUGa stanęli na wysokości zadania i warto było śmigać pół Polski, żeby uczestniczyć w tej konferencji. Co do braków to nie podobały mi się sale – siedzenia powinny być po skosie wtedy Ci z przodu nie zasłaniają ekranu tym z tylu.

OK ale przejdźmy do prezentacji. Moja ścieżka:

Nawiasem mówiąc – Clojure Daniel Janus – widać było że Daniel wie o czym mówi i że przygotował się do prezentacji – niestety dało się odczuć tremę. Na pewno jego prezentacja pokazała mi jak czytać Clojure, który wcześniej wydawał mi się ooostro zakręcony. No ale jakoś nie przekonało mnie to do głębszego zainteresowania się tym tematem. Zauważyłem natomiast wysoką ekspresyjność języka – kilka linijek potrafi znaczyć tyle co kilkadziesiąt w javie … ale to cecha nie tylko clojure.

Scala Przemek Pokrywka – Przemek jak dla mnie okazał się gwiazdą tej konferencji – super się go słuchało :) Doskonale przygotowany. No może maleńkim minusikiem był brak slajdów – ale nie o fajerwerki przecież chodzi. Ale to raczej celowe – pozwoliło na dopisywanie nowego kodu :) Ogólnie muszę przyznać, że zostałem przekonany do Scali – zapowiada się super. Czułem jednak pewien niedosyt – publiczność zadawała tyle pytań, że zdecydowanie zaburzało to flow prezentacji.

Lift web framework Łukasz Kuczera – Jako że skala mnie zainteresowała to zostałem na kolejnej prezentacji jej poświęconej. Ogólnie w jej czasie najbardziej doskwierał mi ból głowy będący efektem dnia poprzedniego. W zasadzie dowiedziałem się wszystkiego co potrzeba o lifcie – motywacje, główne zalety itp. Ale jakoś tego nie czuje – być może zbyt wiele mi umknęło przez kaca ;/ Z całą pewnością prezentacja bardzo dobrze przygotowana i poprowadzona.

Python i Java VM Sebastian Pietrowski – Liczyłem, że dowiem się z tej prezentacji jak użyć pythona w aplikacji, która jest w javie – niestety nie dowiedziałem się tego. Było natomiast jak użyć javy pisząc w pythonie ale mnie to nie interesuje – w zasadzie nie pamiętam jakie zalety ma Jython …  Na pewno cześć o Django była ciekawsza – tu już było widać konkretne zalety.

V jak Vaadin inne podejście do GWT Bartek Kuczyński – Byłem bardzo ciekaw prezentacji Koziołka – regularnie czytuje bloga m.in wpisy o Vaadinie. Ogólnie wypadła całkiem nieźle – ja dowiedziałem się sporo mimo znajomości GWT i jakiejś tam styczności z Vaadin’em (maleńki uczelniany projekt na szybko). Trochę małą widownie zgromadziła ta prezentacja – ale jak dla mnie to plus – można było spokojnie wysłuchać co bartek miał do powiedzenia.

Na koniec było podsumowanie konferencji – losowanie nagród (oczywiście nic nie wygrałem :P ), mapka z rozmieszczeniem uczestników – czuje się odpowiedzialny za to, że Toruńska kropka była całkiem spora :)

Najprawdopodobniej zobaczymy się na java4people za rok :)

2 komentarze to “java4people”

You can leave a reply or Trackback this post.
  1. hipertracker - 19-04-2011

    Są gdzie jakieś slajdy, nagrania, transkrypcje z tych prezentacji?

  2. Kędzior - 19-04-2011

    Slajdy o ile dobrze kojarzę to mają się pojawić – co do nagrań raczej bez szans – nigdzie nie widziałem kamerki :( – a szkoda chętnie zerknąłbym na kilka prezentacji na których nie byłem …

Leave a Reply

Your email address will not be published.