4developers 2011

Kilka słów na temat konferencji 4developers która miała miejsce w poniedziałek w Warszawie i w której miałem przyjemność uczestniczyć.

Do samej Warszawy przyjechaliśmy dzień wcześniej – zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i kilka pub’ów, co dawało się odczuć jeszcze przed wykładami :).

Może na początek wypiszę wykłady w których uczestniczyłem:

  • Gamification driven project management – Monika Konieczny

  • Ciemna strona zarządzania projektami – Mateusz Gurgul

  • Badanie wydajności aplikacji JEE – Daniel Witkowski

  • Jak rozwiązać nierozwiązalne problemy w projektach – Martin Kokott

  • Nowe, bardziej racjonalne podejście do warstw – Sławomir Sobótka

  • Kanban – Lekka Alternatywa – Paweł Brodziński

  • Uwolnij swoją domenę! – Greg Young

Na początek super wykład z technik miekkich poprowadzony przez Monikę Konieczny. W zasadzie lepszego wykładu na początek dnia sobie nie wyobrażam – po pierwsze lekki – po drugie prowadzony z takim entuzjazmem że szybko zapomniałem o wypitych dzień wcześniej piwkach :) Monika opowiadała o tym jak zmotywować zespół stosując różnego rodzaju gry, w których mamy okazję rywalizować z innymi członkami zespołu lub też całym zespołem „walczymy” o jakiś cel.

Kolejna prezentacja w wykonaniu Mateusza Gurgul’a prowadzona była zdecydowanie inaczej – brakowało mi w niej tej dynamiki z prezentacji Moniki. Wydaje mi się, że Mateusz zrobił błędne założenie o tym że jego słuchaczami będą głównie programiści. Niestety na sali (ścieżka Zarządzanie projektami IT) byli głównie PM’owie którzy już przez to wszystko przechodzili. Mateusz opowiedział o problemach jakim musi sprostać PM. Dla mnie oczywiście spora część z tego co opowiadał była wartościowa jako że nie jestem PMem póki co :) jednak reszta sali była wyraźnie rozczarowana. Co mi się nie podobało to postawa pewnego uczestnika, który według mnie nieco za ostro to wyraził.

Kolejna była bardzo krótka prezentacja Daniela Witkowskiego o badaniu wydajności aplikacji jav0wych na której pokazał przykładowy problem i narzędzie które pozwala go wykryć. W zasadzie prezentacja była tak krótka że nie zdążyła się dobrze zacząć a już hostessy prosiły by kończyć. W tym miejscu wspomnę o jedynej wadzie konferencji 4developers jaką zaobserwowałem – zdecydowanie za mało czasu na prezentacje dali. Akurat prezentacja Daniela była wyjątkiem bo przeprowadzana była w czasie paneli dyskusyjnych i trwała raptem 25minut ale inne prezentację też mogłyby być dłuższe niż te 45m – 50h – czułem na ogół lekki niedosyt że już koniec, i prelegenci też czułem, że jeszcze by mieli dużo do powiedzenia.

Kolejny wykład poprowadził Marcin Kokott z firmy Tieto. Opowiadał o tym co robi na codzień – czyli wyszukiwaniu powodów niskiej efektywności zespołów. Prezentacja bardzo mi się podobała – Marcin mówił gdzie bywały problemy – czasem komunikacja – czasem szef nie wiedział co tak naprawdę robi jego zespół.

A potem był obiad :)  i deserek :)

Potem genialna moim zdaniem prezentacja Sławka Sobótki (… w sumie wszystkie prezentacje na których byłem i które odkopałem w necie w jego wykonaniu mi się podobały :) ) o nowym, bardziej racjonalnym podejściu do warstw. Sławek umieścił przed konferencją slajdy na swoim blogu – spoko pomysł można było z grubsza zobaczyć o czym będzie mówił. Ta prezentacja dała mi do myślenia :) – przetrawię sobie to na spokojnie jeszcze i być może wrzucę jakiś osoby wpis z tymi przemyśleniami.

Potem udałem się na prezentacje Pawła Brodzińskiego o Konbanie – przekonał mnie do tablicy z karteczkami obrazującymi progress zadań. Nawet po przyjeździe wprowadziłem mechanizm symulujący działanie takiej tablicy u nas w zespole.

Jako ostatnią prezentacje wybrałem wykład Grega Young’a – wykład poruszał temat skalowalności przy użyciu DDD.

Ogólnie cała konferencja bardzo mi się podobała.  Organizatorzy zadbali o to byśmy się nie nudzili w czasie przerw oferując np konkurs Scrabble. Catering też niczego sobie – kawy, ciastek itp nigdy nie brakowało :D Jedyny minus to wspomniany wcześniej krótki czas prezentacji.

Ogólnie moje odczucia bardzo pozytywne – z pewnością pojawię się za rok :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.