Infinitest – sprawdźmy to

W sumie stratą czasu byłoby jeżdżenie na konferencje jeśli kończyłoby się jedynie na wysłuchaniu tego co miał do powiedzenia prelegent. Postaram się powoli po testować narzędzia i praktyki, o których miałem przyjemność usłyszeć na JAVArsovia 2009. Na pierwszy ogień pójdzie wtyczka do eclipse (do InteliJ też jest dostępna) Infinitest. Co to takiego? Jest to wtyczka do IDE, która w tle przeprowadza testy jUnit i informuje nas o ich powodzeniu. Co to nam daje? Ano to, że już w chwili pisania testu wiemy czy on przechodzi czy też nie. Jakie ja z tego widzę korzyści?

 • eliminacja prostych pomyłek przy pisaniu samych testów
 • Oszczędność czasu (nie uruchamiamy testów czekając aż się skończą tylko kodujemy dalej bo wiemy że przeszły)

Żeby zainstalować Infinitest wrzucamy link http://eclipse.infinitest.org jako update site w eclipse i instalujemy : ) Po restarcie eclipse plugin już działa. No dobra to co teraz ? Napiszmy trywialny przykład:

[java]
import junit.framework.Assert;
import org.junit.Test;

public class NaszTest {
  @Test
  public void shouldDoSth() throws Exception {
   //given
   Integer liczba = new Integer(10000);
   //then
   Assert.assertEquals(10000, liczba.intValue());
  }
}
[/java]Ten test jest poprawnie napisany bo faktycznie wartością liczby jest 10000. Ale załóżmy że nam się jedno 0 za dużo wpisało:

[java]
import junit.framework.Assert;
import org.junit.Test;

public class NaszTest {
@Test
public void shouldDoSth() throws Exception {
//given
Integer liczba = new Integer(10000);
//then
Assert.assertEquals(100000, liczba.intValue());
}
}
[/java]

Dodałem „niechcący” jedno zero więcej i kod teraz już by nie przeszedł. Co robi Infinitest ? Informuje, że oczekujemy 100000 podczas gdy liczba ma wartość 10000. I tą informacje dostajemy praktycznie zaraz po zapisaniu pliku. I to w formie do której jesteśmy przyzwyczajeni – przypominającej błąd w składni. No to by było na tyle jeśli chodzi o Infinitest.

infinitest

Leave a Reply

Your email address will not be published.