Piszemy w D pod eclipse

W tym roku na uczelni jako przedmiot do wyboru wybrałem jezyk D. Powoli zaczynam programować w tym języku. Jako że eclipse to moje ulubione IDE chciałbym pisać w nim również w D. Potrzebna nam będzie wtyczka do eclipse o nazwie Descent.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest zainstalowanie Descent w naszym eclipse. A więc odpalamy eclipse i wchodzimy w menu:

Help -> Software updates…

Przechodzimy na zakładkę Available Software i klikamy na Add Site… , wyskoczy okienko, w które wpisujemy adres:

http://downloads.dsource.org/projects/descent/update-site

Zaznaczamy checkbox przy adresie i klikamy Install… Musimy teraz poczekać kilka chwil po czym ukaże się nam okienko z rzeczami do zainstalowania – powinien być tam tylko Descent. Klikamy Next , akceptujemy licencje i klikamy Finish. Po chwili eclipse prosi o restart IDE, po restarcie mamy już zainstalowanego Descent’a i możemy utworzyć projekt w D:

New -> Other ->D -> D Project

Wybieramy nazwe i klikamy Finish – eclipse zaproponuje przejście do perspektywy D – godzimy się na to. OK – projekt już mamy teraz klikamy prawym na nazwę projektu po czym na:

New -> Module

Wpisujemy nazwę np Main  i klikamy Finish. Mamy już utworzoną naszą klasę Main. Wpiszmy tam prosty kod:

[cpp]
module Main;
import std.stdio;

void main(char[][] args){
writefln("Hello World!");
}
[/cpp]

Aby uruchomić nasz Hello World musmy kliknąć na ikonkę (która znajduje się po prawej stronie Run As…):

External Tools -> External Tools Configurations…

Klikamy 2 razy na Program. Na początek nadajmy nazwę naszej konfiguracji np D Compile. W pole Location wpisujemy/wybieramy ścieżkę do kompilatora dmd. W Working Directory wpisujemy :

${project_loc}

Następnie w pole Arguments wpisujemy nazwę naszej klasy main wraz z .d oraz -g – w moim przypadku jest to po prostu main.d -g. Przechodzimy na zakladke Refresh i zaznaczamy checkbox przy Refresh resources upon comletion i wybieramy The Project cointaining the selected resource. Zapisujemy konfigurację klikając Apply i zamykamy okienko.Klikamy raz na naszą klasę / moduł Main.d tak aby się zaznaczyła. Teraz po naciśnieciu ikonki Run D Compile (obok Run As ) nasz projekt zostanie skompilowany. Pojawią się 2 nowe pliki jeden to main.exe. Klikamy na  main.exe tak by zostalo zaznaczone po czym klikamy na ikonkę Run As… i wybieramy D Aplication. W okienku konsoli powinno pojawić się nasze Hello World.

OK teraz zajmijmy się debugerem. Sciągamy i rozpakowujemy debuger DDbg. Klikamy Window -> Preferences. Wybieramy D -> Debug i wpisujemy w pole Debugger executable ścieżkę do debugera DDbg po czym klikamy OK.

Teraz możemy również debugować nasze aplikacje pisane w D.

Leave a Reply

Your email address will not be published.